Pielęgnacja przekłutych uszu

kolczyki

Pielęgnacja przekłutych uszu

Pielęgnacja przekłutych uszu

Kolczyki są jedną z najbardziej popularnych rodzajów biżuterii. Umiejętnie dobrane mogą stanowić doskonały dodatek do stroju, często z ich pomocą wyrażamy własny charakter, a niekiedy przynależność do określonej subkultury. Przed przystąpieniem do zabiegu przekłucia uszu warto jednak wiedzieć, na czym on polega i jaką pielęgnację należy stosować po jego przeprowadzaniu.

Przekłuwania uszu pistoletem krok po kroku

Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji oraz zaznaczenie markerem miejsca, w którym mają się znaleźć kolczyki (może to być zarówno płatek, jak i chrząstka). W specjalistycznym pistolecie umieszcza się sterylnie zapakowany wkład z biżuterią wykonaną z hipoalergicznych materiałów, m.in. stali lub tytanu. Po jego założeniu na aparat folia ochronna zostaje zdjęta. Pistolet przykładany jest do ucha i następuje zwolnienie mechanizmu przekłuwającego.

Pielęgnacja przekłutych uszu

Decydując się na wykonanie piercingu należy mieć świadomość, że w trakcie zabiegu dochodzi do naruszenia tkanek skórnych, które tak jak inne rany muszą się odpowiednio wygoić. Zwykle zajmuje to do dwóch miesięcy (w przypadku, gdy kolczyk znajduje się w chrząstce okres ten wydłuża się o 4 tygodnie), jednak tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu oraz zachowania odpowiedniej higieny. Aby przyspieszyć proces rekonwalescencji, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacyjnych.

Zalecenia pielęgnacyjne po wykonaniu piercingu

Najważniejsza zasada dotycząca pielęgnacji przekłutych uszu to w miarę możliwości nie dotykać miejsca, w którym znajduje się kolczyk. Dwa lub trzy razy dziennie należy przemywać ranę specjalnym preparatem antybakteryjnym oraz delikatnie przekręcać biżuterię, jednak bez jej wyciągania (zapobiegnie to wrośnięciu metalu w ciało). Przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych trzeba dokładnie umyć ręce. Po każdej kąpieli i stylizacji włosów należy się upewnić, czy żadne kosmetyki nie dostały się do rany. W ciągu pierwszych tygodni po wykonaniu zabiegu nie zaleca się chodzić na basen, saunę czy solarium.

Kilka słów o kolczykach

Biżuteria, która zostanie założona w czasie zabiegu przekłucia uszu powinna być wykonana z antyalergicznych materiałów. Pamiętajmy, że pierwsze kolczyki, tzw. lecznicze nie mogą być wyjmowane aż do momentu całkowitego wygojenia się rany. Powinny być one stale założone tak, by zapinka nie dotykała skóry, co zagwarantuje swobodny przepływ powietrza i zminimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji. Warto, by druga para biżuterii założona po okresie rekonwalescencji również została wykonana z hipoalergicznego tytanu, stali chirurgicznej lub szlachetnych metali i miała postać lekkich sztyftów.